تبلیغات
پایگاه> تاریخ>فرهنگ>تمدن> ایران باستان - ویران مکن
پایگاه> تاریخ>فرهنگ>تمدن> ایران باستان
ویران مکن [تاریخ ایران باستان , ]هشدار را جدی بگیریم

آنچه که در این چند ساله از جراید ایران به دید عموم مردم رسید

ویران مکن

هان خورشید مرا ویران مکن                  نور امید مرا ویران مکن


سروها را ریشه کن کردی دریغ         سایه ی بید مرا ویران مکن


بر درفشی که ز پای انداختی         شیر و خورشید مرا ویران مکن


نقشه می بوسم بجای خاک خویش            بوسه ی عید مرا ویران مکن


من به دیداری خوشم از راه دور         دولت دید مرا ویران مکن


آب بر گور نیاکانم مبند           کاخ جاوید مرا ویران مکن


آبروی آب را این سان مریز           مهر و ناهید مرا ویران مکن


بشکن این سد هراس انگیز را        تخت جمشید مرا ویران مکن

سد 1700 ساله ساسانی نابود می شود

سد جره نیز به یاری دولت جمهوری اسلامی در مرحله آبگیری است و با این کار تمام آثار سد هفده قرن پیش ساسانی که جزوی از آثار باستانی ایران است و در لیست سازمان میراث فرهنگی نیز ثبت شده است نابود خواهد شد . جالب اینجاست که دولت ایران در قوانین کشوری صدمه زدن به آثار ملی و باستانی را جرم دانسته است ولی خود یک از مخرب ترین عوامل در این عمل است .

دشت باستانی پاسارگاد نابود خواهد شد

ساخت سد سیوند که به جرات میتوان گفت یکی از فجیع ترین اقدامات ضد فرهنگی و باستانی ایران در چندین دههه گذشته بوده است . کارشناسان بر این عقیده هستند که ساخت این سد دشت های سه هزار ساله ایرانی - گورستان های باستانی - کوره ذوب فلزات باستانی و . . . را نابود میکند و در کنار آن نیز رطوبت حاصل از این سد بر باقی مانده کاخهای کورش بزرگ و آرامگاه این ابر مرد جهان نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت و در طول زمان باعث فرسودگی و فروپاشی آنان خواهد گشت . متاسفانه این سد در اواخر فروردین ماه 86 با ورود احمدی نژاد آبگیری شد و با تمام اعتراضات جهانی ملت ایران نتوانستد مانع از آبگیری آن شوند .

ریئس سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 28 ژانویه سال 2007 در نطقی بی سابقه اعتراف کرد که آبگیری سد بلامانع است ولی پس از آن به مرور زمان روطوبت سد بر آرامگاه کوروش بزرگ تاثیر منفی خواهد گذاشت که قرار است به تدریج بر طرف گردد .

با کمیته بین المللی نجات آثار باستانی ایران گهواره تمدن بشری همگام شوید و به موسسات زیر نامه بزنید

 “Please save Pasargad The city and mausoleum of Cyrus the Great”

 

یونسکو (فرانسه)
fax : 33-1-45 68 55 70
E-mail: wh-info@unesco.org

 

UN

سازمان ملل متحد (نیویورک): 
Fax +1-212 963 8712
Email: ngls@un.org

ژنو: 
Fax 41-22-917-0432
 ngls@unctad.org Email:

 

 

سازمان های میراث جهانی

در شهرها یا کشورهای نزدیک به شما:

نروژ:
fax: 47-24-14-01-01
E-mail:
nwhf@nwhf.no

آلمان: 
F.: + 49-89-30765102
E-Mail:
info@welterbestiftung.de

کانادا :
fax : 1-418-692 5558
E-mail : secretariat@ovpm.org
انگلستان:
fax : 44-1223-277 136
E-mail :
info@unep-wcmc.org

 

سازمان های حقوق بشر در شهرها و کشورهای نزدیک به شما:

شیکاگو: 
Fax: 312-572-2454
chicago@hrw.org
نیویورک:

Fax: 1-(212) 736-1300
hrwnyc@hrw.org
واشنگتن:

Fax:1-(202) 612-4333
hrwdc@hrw.org
لس آنجلس :

Fax: (310) 477-4622
hrwlasb@hrw.org
سانفرانسیسکو:

Fax: 415.362.3255
hrwsf@hrw.org

انگلستان:

Fax: 44 20 7713 1800
hrwuk@hrw.org
بلژیک:  
Fax: 32 (2) 732-0471
hrwbe@hrw.org
ژنو:
Fax: +41 22 738 17 91
hrwgva@hrw.org
برلین -آلمان:
Fax. +49-(0)30-259306-29
berlin@hrw.org

کانادا:
Tel: 416.322.8448
Fax: 416.322.3246
toronto@hrw.org

 

Please dedicate a few minutes of your time to pasargad

And send this simple and short sentence to the following organizations

«Please save Pasargad The city and mausoleum of Cyrus the Great

 

پلکان مقدس محوطه پاسارگاد ویران شد  

خبرگزاری میراث فرهنگی ایران ( سی اچ ان ) در آذر ماه سال 84 با افشای خبری حیرت آور قلب ایرانیان را جریحه دار کرد . این خبرگزاری اعلام نمود که طی یک عملیات حفاری غیر مجاز توسط قاچاقچیان آثار باستانی پلکان محوطه مقدس کورش بزرگ در پاسارگاد ویران شد . این کار برای بدست آوردن نقشه گنج صورت گرفته بود که افراد مجرم با پتک های سنگین بخشی از پلکان موحطه باستانی را ویران کردند و در آن هنگام هیچ نگهبانی برای جلوگیری از آن افراد وجود نداشتند . مهدی صفری معاون دفتر پاسداران میراث فرهنگی گفت پس از این اتفاق ناگوار 6 نیروی محافظ برای این منتطقه گذاشته شد . وی افزود با تخریب هر پله از این مکان مقدس گویی یک ستون از تخت جمشید ویران شده است و این واقعه شرم آور است .

  

منطقه تاریخی و فرهنگی توس و نصب دکل های سازمان برق

سازمان نیروی دولت ایران با نصب چندین دکل برق عظیم در منطقه تاریخی و فرهنگی توس در چند متری آرامگاه فردوسی بزرگ باعث اعتراض دهها سازمان فرهنگی دولتی و غیر دولتی شد . پس از این حرکت دولت - سازمان میراث فرهنگی ضمن اعتراض نسبت به نصب این دکلها پیگیری های این سازمان برای ثبت این اثر در لیست میراث فرهنگی جهان در سازمان یونسکو را کلا منتفی دانست زیرا بر اساس قوانین این سازمان جهانی تا چند کیلومتری مناطق باستانی و ارزشمند نباید ادارات بلند - ساختمانی جدید - دکلهای برق - برج و هرگونه اثری که به چهره اصلی و باستانی آن خدشه ای وارد کند قرار داشته باشد  . یکی از مسئولین سازمان میراث فرهنگی با ابراز تاسف از این اقدام سازمان نیرو که در کارنامه اش چندین سد غیرمسئولانه در مناطق باستانی نیز داشته است این کار مانع از ورود گردشگران جهانی به این منطقه دانسته است زیرا با ثبت منطقه توس که به گفته کارشناسان پرونده اش برای ثبت در یونسکو رو به تکمیل بوده است میلیون ها دلار بر درآمد کشور اضافه میگردید و از طرف دیگر آثار ایران در جهان شناخته تر میشد  و آرامگاه فردوسی بزرگ برای همیشه تحت محافظت سازمانهای جهانی قرار میگرفت و هیچکس حق صدمه زدن و تغییر در آن را نمی داشت  .

  

محوطه باستانی دوره ایلامی در شوش پیش از شناسایی تخریب شد 

 محوطه باستانی دوره ایلامی در روستای بیت زیدان بخش شاوور شوش پیش از شناسایی تخریب شد.  علی منجی، نایب رییس انجمن دوستدران میراث فرهنگی شوش، به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: در بررسی‌های اولیه مشخص شد این محوطه باستانی در اثر فعالیت‌های كشاورزی به طور كامل تخریب شده است.

وی افزود: برابر اظهارات یك باستان‌شناس، آثار به دست در این منطقه شاهدی بر وجود یك دوره تمدن ایلام میانه در محل است.

او با بیان این‌كه در این محوطه باستانی آثار باستانی سفالی و سنگی به دست آمده است، اظهار كرد: هم‌چنین وجود بقایای اسكلت‌های انسانی پراكنده احتمال وجود گورستان مربوط به همین دوره را تقویت می‌كند.

نایب رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش گفت: یك كارشناس میراث فرهنگی قدمت این محوطه باستانی را به 1300 سال پ.م برمی‌گردد.  وی با ابراز تاسف از این‌كه به سبب نبود امكانات كافی و نیروی انسانی لازم و نیز با توجه به گسترده‌گی مكانی محوطه‌های باستانی شوش همواره شاهد چنین تخریب‌هایی هستیم، گفت: پس از پی‌گیری‌های به عمل آمده گروهی متشكل از هیات مدیره انجمن به هم‌راه كارشناسان اداره میراث و گردشگری شوش برای بازدید و بررسی به محل اعزام شدند.

 

معبد زیگورات چغازنبیل و انفجارهای پتروشیمی

سال 84 نیز شاهد یکی دیگر از شگفت انگیز ترین اقدامات سازمان نفت و گاز ایران بودیم . این سازمان با کار گذاشتن چندین دینامیت در محوطه باستانی معبد سه هزار و پانصد ساله زیگورات که جزوی از آثار جهانی یونسکو نیز هست به قصد کارهای دولتی و اکتشافات نفتی خطری شرم آور را که تاریخ هرگز آن را فراموش نمی کرد را رقم می زد . ولی خوشبخاته با شکایت سازمان میراث فرهنگی و مردم ایران ادامه این کار متوقف شد ! در این مکان نخستین تصفیه خانه آب دنیا - کاشی کاری ها نخسیتن جهانی - دربهای شیشه ای - طراحی شگفت انگیز باستانی ایران وجود دارد .

زادگاه نظامی گنجوی در تفرش ویران شد

حکیم ابومحمد الیاس بن زکی بن موئد ملقب به نظامی گنجوی شاعر نامدار ایران زمین در سال 535 در شهرستان گنجه در سرزمین آران ایران متولد شد . برخی معتقد هستند که وی در تفرش از توابع اراک در روستای تاد بدنیا آمده و آثاری نیز از وی در آن جا بدست آمده است . او یکی از بزرگترین شاعران ایران زمین است که به گفته پارسی شناسان بعد از فردوسی او شاعری نامدار و بزرگ است . وی حماسه خسرو پرویز پادشاه ایران را با شیرین به شاهکاری ادبی تبدیل کرد . مخزن الاسرار - منظومه لیلی و مجنون - هفت پیکر - و اسکندر نامه از دیگر شاهکار های او است . آرامگاه وی در شهر گنجه از شهرهای کوچک ایران است که امروزه به کشور جمهوری آذربایجان مبدل شده است . تاد در تفرش احتمال دارد که زادگاه این مرد برجسته ایرانی باشد ولی متاسفانه در چند سال اخیر ویران گشت و به خانه ای مسکونی تبدیل شد  این امر به این دلیل بود که هیچ اقدامی برای اثبات رساندن زادگاه وی صورت نگرفت و عده ای از روستاییان آنرا ویران کردند و منزلی ویلایی در آن بنا نمودند . پس از این اقدام تاسف بار جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی )  که سهل انگاری های ما ایرانیان را یکی پس از دیگری کنترل میکند دست به جعل زادگاه نظامی زد و او را اساسا یک شاعر ملی تورک مغولی نامید که باعث اعتراض هزاران نفر ایرانی در سراسر دنیا شد .

 

تخریب منطقه باستانی جمشید در بوشهر

یك محقق نسبت به ساخت و سازهای بی‌رویه در شهرستان جم در استان بوشهر واقع در منطقه زاگرس جنوبی و تخریب آثار باستانی در این منطقه هشدار داد

"بدیعه دشتی" روز یكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود : این شهرك سازیهای پیشرفته با پشتیبانی مستقیم منطقه ویژه پارس جنوبی عسلویه با سرعت انجام می‌شود

وی با بیان این كه از سال ‪ ۱۳۷۴‬مشغول فعالیت‌های اكتشافی در منطقه باستانی بكر جم بوده است، افزود: برای ساخت بزرگراههای شهرك‌های مزبور آثار باستانی و به خصوص پای كوه پردیس در جم و زیر مجمسه جمشید جم و غار آدم را تخریب می‌كنند

.این محقق افزود: این غار خانه اصلی نژاد آریا و سندی برای رد توطئه مهاجرت ایرانیان به این سرزمین است

نام اوستایی غار آدم " ور جمع كرد" به معنی پناهگاه ساخته جم است. در زبان اوستایی " ور" به معنی پناهگاه است.

وی افزود: در پی اقدامات پیش گفته و بروز نگرانیهایی در این خصوص، گزارش و شكایت در این ارتباط به سازمان میراث فرهنگی و بازرسی كل كشور در بوشهر تسلیم شده است

این محقق مقیم انگلیس كه پیش تر در دومین روز از همایش بین‌المللی خلیج فارس نیز در خصوص این موضوع اعتراض خود را در جلسه پرسش و پاسخ بیان كرده بود، گفت: تاكنون تلاش‌ها برای حفاظت ، جلوگیری از تخریب و ثبت آثار باستانی جم به جایی نرسیده است

همایش بین‌المللی خلیج فارس با حضور كارشناسانی از ایران و ‪ ۲۶‬كشور جهان ‪ ۲۷‬و ‪ ۲۸‬شهریور در دانشگاه تهران برگزار شد

دشتی با طرح این سوال كه مگر قرار است چند تعداد از كجا در این منطقه ساكن شود كه ضرورت احداث شهرك‌های متعدد در این منطقه فراهم شده است، تصریح كرد: آیا عسلویه این همه پرسنل و كارگر خواهد داشت كه لازم است تا برای آنان این همه شهرك‌سازی شود.

وی در پایان خواستار بررسی موضوع از سوی دست اندركاران مربوطه برای رفع نگرانی در این ارتباط و پیشگیری از مسایل بعدی چنین اقداماتی شد.

این محقق مستقل همچنین افزود: در سفر استانی "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری به استان بوشهر در بهمن ماه ‪ ۱۳۸۴‬در این خصوص با وی صحبت كردم

به گفته وی ، اسم جم بر روی نقشه باستان شناسی ایران وجود ندارد و این در حالی است كه حدود هشت هزار كیلومترمربع از این منطقه مملو از آثار باستانی است


 

حراج آثار نیاکان ایران زمین در سایت انگلیسی

یک سایت اینترنتی در انگلستان در یک اقدام شگفت انگیز 300 قلم اشیا باستانی ایران را در دنیا به حراج گذاشت . این خبر از روزنامه همشری تیر ماه سال 85 است که باعث شرم هر ایرانی شد . این یکی از هزاران غارت آثار باستانی است که توسط شخصی به نام رضا مروتی که از دوستداران میراث فرهنگی است کشف شده است . وی در انگلستان به سر می برد و برای مبارزه با قاچاقچیان میراث فرهنگی گامهای برداشته است . وی با خبر دادن سفارت ایران در انگلستان از این امر انتظار پس گیری آنها را داشت ولی آنان گفتند که پیگری این موارد هزینه زیادی را در بر دارد و قضیه را منتفی اعلام نمودند ! به راستی در کشوری که فقط میلیاردها دلار درآمد نفتی دارد هزینه حفظ آثار گذشتگان برایش زیاد است ؟

www.cgi.ebay.co.uk

عبور راه آهن از کنار آرامگاه داریوش بزرگ و تخت جمشید

به گزارش روزنامه همشهری در تاریخ هفدهم آبان ماه سال 85 خورشیدی عبور قطارهای مسافربری در چند سال آینده از کنار منطقه باستانی نقش رستم و پارسه منظره باستانی و تاریخی این شهر کهن را ویران میکند . این حرکت دولت ضربه ای دیگر بر آثار باستانی ایران است که چشم انداز دست نخورده هزاران سال پیش این منطقه را با عبور خط ریل آهن نابود میکنند . سازمان جهانی یونسکو این حرکت دولت ایران را مانع از ثبت این اثر شگفت انگیز ایران در آثار باستانی جهان میداند . مازیار کاظمی مدیر مجموعه پارسه در این باره ابراز تاسف کرده است که مدیران سازمان راه آهن کشوری قبل از هرگونه تصمیم و طرحی بایستی با سازمان میراث فرهنگی مشورت می نمودند . . افشین یزدانی کارشناس میراث فرهنگی و ایرج محمدی باستان شناس نیز هرگونه عبور خط آهن از این منطقه باستانی را مایه تخریب چهره و حتی بناهای کعبه زرتشت و آرامگاه شاهنشاهان هخامنشی دانسته است و در تلاش برای ثبت این اثر در سازمان یونسکو نیز منتفی می شود .

 

حمله بلدوزرها دشت باستانی مغان را ویران کرد

روزنامه همشری خرداد ماه سال 85 خبر داد دشت مغان که در غرب دریای مازندران ( خزر ) و در شمالی ترین ناحیه اردبیل قرار دارد به گفته کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی استان اردبیل در چند سال اخیر دهها اثر باستانی این منطقه توسط بولدزرهای ادارات مختلف دولتی از بین رفته است . در کنار آن محوطه اولتان قالاسی است که با شماره 2654 در لیست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است قرار دارد ولی هیچ اقدامی برای نجات این منطقه از دست کارخانه ها و انبارها و زباله ها صورت نگرفته است . متاسفانه از سال 1340که گروهی عکس بردار هوایی از طرف دولت برای شناسایی این منطقه اقدام نموده بودند هیچ حرکتی سازنده برای نجات این دشت باستانی صورت نگرفته است . کانالهای آبی این منطقه متعلق به پیش از تاریخ و متعلق به عصر پارینه سنگی می باشد . متاسفانه مردمان دشت مغان در پیش از تاریخ بسیار متمدن تر از روزگار کنونی زیست میکرده اند که این امر با نیم نگاهی به زندگی کنونی آنان به وضوح دیده می شود .

 

آثار باستانی ایران در جهان همچنان سرگردان است 

دولت ملی مصر در چند سال گذشته با یک اقدام ملی و وطن پرستانه برای حفظ تمدن کهن کشورش آثار سرگردان در موزه های دولتی و شخصی یا بازارهای کاذب را جمع آوری و حتی خریداری نمود و همه را به کشور خودش باز گرداند . مصر با این کار نه تنها لیاقت خود را در حفظ تمدن کشورش ثابت نمود بلکه میلیون ها توریست را با این کار روانه کشورش کرد و ملیاردها تومان کسب درآمد نمود . این در حالی است که دولت ایران نه تنها چنین کاری نکرده است بلکه خود یکی از عوامل مخرب این قضیه است .

تاق باستانی گرا در حال نابودی 

تاق گرا یادگار مقبره یکی از شاهنشاهان ساسانی که در اطراف قصر شیرین قرار دارد و یکی از شگفتی های تاریخی ایران است ( جزو لیست آثار میراث فرهنگی ) مانند دیگر آثار باستانی رو به نابودی قرار دارد . این محل که به صورت یک قلعه کوچک ( اتاق ) با کنگره های طراحی شده ( ساخته شده در حدود 1500 سال پیش ) هم اکنون بدون محافظ و نگهبان به امان خدا سپرده شده و مردم با فرهنگ ایرانی به روی در و دیوار آن اشکال مختلفی از قبیل قلب تیر خورده - عشق من - بی تو هرگز و .... به ثبت رسانده اند . جالب تر از آنکه به داخل این مکان هم رحم نکرده اند و داخل آن آتش روشن نموده اند و کاملا سیاه گشته است

.

غارت آثار باستانی در خوزستان 

در سال 82 - 64 مورد و در سه ماهه اول سال 83 -19 مورد حفاری غیر مجاز که همراه با به سرقت رفتن آثار باستانی و صدمه زدن به محوطه تاریخی بوده است در خوزستان انجام گرفت . که به گفته باستان شناسان تا دو سال دیگر شاهد تخریب نیمی از آثار تاریخی خوزستان خواهیم بود.

شوش مرکز تمدن کهن ما با 17 مورد تخریب و سرقت و بهبهان و اندیمشک هرکدام با دو مورد سرقت در ردیفهای بعدی استان خوزستان قرار دارند . جدا از ساخت و سازهای غیر اصولی در اطراف محوطه باستانی که آن هم خسارت زیادی وارد نمود

.

پنجاه تپه ( 80 درصد از کل منطقه) ازمنطقه تاریخی جندی شاپور که یکی از افتخارت علمی ایران و جهان در زمان ساسانیان محسوب می شده است به راحتی نابود شد ( به سرقت رفت ) و مردم به راحتی نظاره گر از بین رفتن میراث کهن خود نشسته اند .

داشنگاه آزاد اسلامی در سال 71 اقدام به خریداری 100 هکتار از زمینهای ایوان کرخه به مبلغ 6 میلیون تومان کرد . ایوان کرخه یکی از شهرهای منحصر به فرد دوره ساسانیان است که زمینهای آن دارای اشیای تاریخی زیادی است که با شماره 47 در سال 1310 در فهرست آثار ملی هم قرار گرفته است . که خوشبختانه با شکایت میراث فرهنگی قرارداد آن ابطال گردید

.

نیروی انتظامی - منطقه ایوان کرخه را که یکی از شهرهای باستانی زمان شاهنشاهی ساسانیان بوده - با خاکریز اشتباه گرفتند و چندین مانور نظامی در سالهای گذشته آنجا انجام دادند

.

منطقه تل برمی که در سال 1347 به شماره ثبت 403 در لیست فهرست آثار ملی قرار گرفت تنها تپه باقیمانده از تمدن عیلام نو است که بعد از جنگ مردم آنجا را برای اسکان انتخاب کردند و هنوز هم در آنجا زندگی میکنند . این منطقه به قدری تاریخی است که بعضی اوقات که مردم منطقه برای حفر چاه اقدام می کردند با اشیاء قیمتی و باستانی مواجه می شدند و هم اکنون بدون کوچکترین مراقبتی رها گشته است

.

 

آثار ملی ایران در کشورهای دیگر به حراج گذاشته شده است

مقدار وسیعی از اشیای تاریخی جیرفت شهر متمدن جهانی با 4500 سال تمدن تاریخی طی چند سال اخیر به غارت رفت : یکی از ظرفهای جیرفت که متعلق به 4500 سال پیش بوده است و به سرقت رفته بود و از جنس سنگ کلریت ( سنگ صابون ) با یازده سانتیمتر ارتفاع - که همراه با طراحی بسیار زیبا بوده است به قیمت 22 هزار دلار در خانه حراجی ساتبی لندن به حراج گذاشته شد

.

شهریار عدل ( ایرانشناس ) میگوید : کاسه ای متعلق به جیرفت در ایالات متحده با پیشنهاد قیمت 4800 دلار مواجه گشت و به حراج گذاشته شد . در کنار آن چندین اثر ملی و باستانی ایران به حراج گذاشته شده است .

 

 حفاری های شبانه منطقه باستانی ایذه را ویران کرد

در روزنامه همشهری خرداد ماه سال 85 کارشناسان اعلام کردند بار دیگر حفاری ها شبانه تاریخ ایذه را نابود کرد . کشاورزی ها مدام در کنار منطقه تاریخی هندیجان و ساخت و ساز روی تپه تونل نانکی شهر ایذه باعث ویران شدن این منطقه باستانی شده است . کارشناسان میراث فرهنگی هشدار دادن در چند سال آینده باقی مانده این آثر هم نابود خواهد شد . یکی از این بناها شودون نام دارد که 500 متر زیر بنا دارد و متعلق به دوره قاجار است . آثار دیگری از شاهنشاهی ساسانی نیز در این منطقه وجود دارد که همگی در خطر ویران شدن است . کارشناسان میراث فرهنگی رسیدگی نکردن مسئولین و کوتاه بودن زمان محافظت این اداره از امکان تاریخی را عامل اصلی ویرانی ها دانست . از آنجایی که ساعت کاری میراث فرهنگی تا 2 بعد از ظهر میباشد بیشتر حفاران غیر مجاز شبها اقدام به کندن مناطق باستانی و ویران کردن آنها می کنند .

 

سد کارون سه و نابودی محوطه باستانی خوزستان

آبگیری سد عظیم کارون 3 که حجم آن 15 برابر سد امیرکبیر (کرج) است آغاز شد و همزمان با آن به صورت کاملا بی سر و صدا بخشی عظیمی از آثار تاریخی و محوطه باستانی خوزستان به زیر آب خواهد رفت . این در حالی است که مسولان برای ساخت این سد 728 میلیارد تومان هزینه کرده اند و در همین حین همین افراد برای نجات آثار باستانی که در معرض خطر سد قرار دارد مبلغ 25 میلیون سرمایه گذاری کرده اند

.

به راستی زمانی که انسان به دولت چین نیم نگاهی می اندازد از خودش و حاکمان وقتش شرم زده می شود . دولت چین که یکی از تمدن های باستانی جهان است در یک اقدام ملی و دولتی اکثر مکانهای باستانی کشورش را با کاورها و روکش ها متعدد محافظ نمود . این کار فقط به جهت حفظ و نگهداری از آثار ملی و تمدن نیاکانش صورت گرفت تا همگان از شکوه و اقدامات نیاکانشان باخبر باشند و از اقدامات آنان درس عبرت بگیرند تا در قرن بیستم اشتباهات فاحش و تکراری گذشته را مردمانشان تکرار نکنند .

پژوهش و گردآوری از ارشام پارسی , برداشت این نوشتار با ذکر نام و آدرس پایگاه آزاد است

........................................................................................................................................نوشته شده توسط آرتان در  سه شنبه 3 مهر 1386 و ساعت 04:09 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر دهید...
       
وبلاگ من
  وبلاگ من
  ایمیل من
    

[yahoo]
بایگانی

 نویسندگان

آرتان (85)


موضوعات

زرتشت (14)
تاریخ ایران باستان (49)
سیاسی (1)
شعر و ادب (10)
تصاویر تمدن ایران (7)
هنر ایرانیان (1)
دینی (1)
مطالب یا کتاب درخواستنی شما (1)
کتابخانه (1)


 آرشیو

مهر 1386 (20)
شهریور 1386 (37)
مرداد 1386 (28)


صفحات

لینكستان

  پشت سیم خاردار

  پدر سایت های رپ در جنوب...

  به روز شوید..

لینكدونی
آرشیو لینكدونی
جستجو
جستجو در بلاگ


خبرنامه

آمار وبلاگ
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -
ز پوچ جهان هیچ اگر دوست دارم ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم هم اورمزد هم ایزدانت پرستم هم آن فر و فروهر دوست دارم بجان پاک پیغمبر باستانت که پیری است روشن نگر دوست دارم گرانمایه زرتشت را من فزونتر ز هر پیر و پیغامبر دوست دارم بشر بهتر از او ندید و نبیند من آن بهترین از بشر دوست دارم سه نیکش بهین رهنمای جهان است مفیدی چنین مختصر دوست دارم ابر مرد ایرانی ای راهبر بود من ایرانی راهبر دوست دارم نه کشت و نه دستور کشتن به کس داد از اینروش هم معتبر دوست دارم
شبی دل بود و دلدار خردمند که با بانگ بنان و نام ایران دوچشمم شدزشور عشق گریان چو دلبر شور اشک شوق را دید به شیرینی ز من مستانه پرسید بگو جانا که مفهوم وطن چیست که بی مهرش دلی گر هست دل نیست به زیر پرچم ایران نشستیم ودر را جز به روی عشق بستیم به یمن عشق در ناب سفتیم ودر وصف وطن اینگونه گفتیم وطن یعنی درختی ریشه در خاک اصیل و سالم و پر بهره و پاک وطن خاکی سراسر افتخار است که ازجمشید واز کی یادگار است وطن یعنی سرود پاک بودن نگهبان تمام خاک بودن وطن یعنی نژاد آریایی نجابت مهرورزی باصفایی وطن خاک اشو زرتشت که دل را می برد تا اوج خورشید وطن یعنی اوستا خواندن دل به آیین اهورا ماندن دل وطن تیر و کمان آرش ماست سیاوش های غرق آتش ماست وطن نقش و نگار تخت جمشید شکوه روزگار تخت جمشید وطن منشور آزادی کوروش شکوه جوشش خون سیاوش وطن یعنی خزر صیاد جنگل خلیج فارس رقص نور مشعل کنون ای هم وطن ای جان جانان بیا با ما بگو پاینده ایران بیا با ما بگو پاینده ایران بیا با ما بگو پاینده ایران